Girl Online

Autor: Zoe Sugg

Vydavateľstvo: Slovart

Hodnotenie: 60%

Obsah: Najznámejšia britská YouTuberka Zoella prichádza s kožou na trh... teda knihou :) Jej prvotina je príbehom dospievania a prvej veľkej lásky obyčajnej baby v súčasnom predigitalizovanom svete. Penny bloguje pod supertajným nickom GirlOnline o všetkom, čo ju trápi, o priateľstve, o chlapcoch, o škole, o svojej šialenej rodine, a dokonca aj o záchvatoch paniky. Keď sa Penny strápni na školskom predstavení a video zahltí Facebook aj YouTube, akoby zázrakom jej rodičia prijmú pracovnú ponuku, vďaka ktorej strávia Vianoce v ďalekom New Yorku. Tam stretáva pekného Noaha s gitarou prevesenou cez chrbát. Penny sa zrazu zamiluje až po uši a na svojom blogu zachytáva každý okamih strávený s "brooklynským chalanom". Lenže aj Noah pred ňou skrýva jedno tajomstvo. A keď sa to tajomstvo prevalí, ohrozí nielen Penninu anonymitu na blogu, ale aj jej najbližších priateľov.

Keď som sa prvýkrát dozvedela o tom, že Zoe, alebo Zoella (ako si hovorí na YouTube) napísala knihu, bola som trošku skeptická, no vzápätí som si povedala, že pokiaľ bude aj toto jej dielo takej vysokej kvality ako jej videá, tak to rozhodne stojí za prečítanie. Zoella pôsobí vo svojej brandži, teda v beauty vloggerstve už 6 rokov. A o tom, že jej to naozaj ide, svedčí číslo odberateľov jej kanála, ktoré je momentálne vo výške 10 865 603 (pre porovnanie, Slovensko má približne 5 414 000 obyvateľov). V súčasnosti žije táto 26-ročná Britka so svojím priateľom (tiež Youtuberom) Alfiem Deyesom v Brightone, kde naplno tvorí, a to v každej oblasti svojho života.

Kniha Girl Online rozpráva príbeh o mladej Penny, ktorá sa, asi ako všetci teenageri dnešnej doby, snaží nájsť svoje miesto vo svete. O tom, že sa jej to veľmi nedarí, svedčia všetky nepríjemné situácie a trapasy, ktoré sa jej prihodia a o ktorých bloguje na svojej stránke pod anonymným menom GirlOnline. Pennina nešikovnosť však vyvrcholí v momente, keď sa jej podarí nešikovne spadnúť pred celou školou a odhaliť svoju...spodnú bielizeň. Celá príhoda je však zdokumentovaná a šíri sa internetom závratnou rýchlosťou a Penny je zrazu "viral", no nie v pozitívnom zmysle.

Situáciu ešte zhoršuje aj fakt, že Penny trpí prejavmi úzkosti a panickými záchvatmi, a to od autonehody, ktorú prednedávnom prežila. V tomto smere vnímam, že nám sama autorka ponúka svoje osobné "zážitky" s týmto nepríjemným ochorením, keďže, ako sa vo svojich videách priznala a otvorila, sama ním trpí. Je tiež milé vnímať, že cez osobu Penny a iné postavy objavujúce sa v knihe predkladá čitateľom malé triky ako prekonať panické záchvaty či len nepríjemné stresové situácie.

Pennini rodičia však z ničoho nič dostanú pracovnú ponuku v ďalekej Amerike, ktorá sa neodmieta a tak sa vydávajú spoločne aj s jej najlepším kamarátom Eliotom na nezabudnuteľnú cestu do New Yorku. Práve tam naša ryšavá hlavná hrdinka stretáva neznámeho chlapca Noaha, s ktorým si takmer okamžite padnú do oka. A tak sa zrazu Penny pristihne pri tom, ako túži s chlapcom z Brooklynu tráviť všetok voľný čas, pričom o svojich zážitkoch nezabúda písať na svoj blog. Odrazu máte pocit, že Penny je asi najšťastnejší človek na svete a naozaj túžite byť na jej mieste a zažiť takú "prázdninovú lásku" ako ona. No nič netrvá večne a Penny sa musí vrátiť domov. Ale čo s Noahom? To sa vyrieši rýchlejšie ako stihnete povedať Girl Online. Penny doma zisťuje, že Noah nie je len obyčajný chlapec z Brooklynu, ale celý čas jej o sebe tajil podstatnú informáciu. Ako sa k tomu Penny postaví a čo sa stane s jej blogom? To sa dozviete, keď si prečítate knihu Girl Online.

O tomto debute YouTuberky Zoelly kolovali rozličné informácie, dokonca, že sa jedná o tzv. ghostwrite, teda, že Zoe knihu v skutočnosti vôbec nenapísala. Keď sa vydavateľstva spýtali, či Zoe napísala aspoň jednu vetu obsiahnutú v knihe, hovorca odpovedal, že sa nechcú vyjadrovať k detailom. Z toho si môže teda každý vyvodiť to svoje.

Čo sa týka štýlu, akým je kniha napísaná, musím priznať, že to nie je žiadna veľká sláva, no na druhej strane tým zase vychádza v ústrety mladším čitateľom alebo takým, ktorí naozaj potrebujú letnú oddychovku, či niečo čo by si zobrali na pláž, pretože presne taká je Girl Online - nenáročná, oddychová a zábavná.

Milé je, že každé jazykové vydanie má svoju vlastnú obálku. Rozdielnosť spočíva práve v polaroidných obrázkoch, ktoré na obálke môžete vidieť. Na tých na našom vydaní sa podieľali práve čitatelia, ktorí mohli posielať svoje fotky a tie s najväčším počtom "likov" na facebookovskej nástenke Slovartu sa nielenže dostali na obálku, no dokonca priamo pred autorku knihy, ktorá osobne schvaľuje všetky návrhy. Zoe sama povedala, že chce mať doma každý jeden typ obálky, čo si myslím, že je naozaj sympatické, no bude si na to musieť pravdepodobne vyčleniť celú jednu knižnicu.

Osobne musím povedať, že kniha sa mi podobala v niektorých pasážach na knihu Top 8 od autorky Katie Finn, najmä v prítomnosti motívu sociálnych sietí sprevádzajúcich dej a tiež v chlapcoch, ktorých obe hlavé hrdinky spoznali na dovolenke.

Avšak treba povedať, že kniha má v sebe množstvo pravdy o dnešnej mládeži a tiež v nej možno nájsť aj nemálo poučných pasáží či pekných myšlienok, a preto si myslím, že pokiaľ ste už unavení zo školy alebo čohokoľvek iného, tak práve kniha Girl Online je príjemným relaxom a oplatí sa do nej investovať svoj čas.

Autorka pred pár dňami zverejnila informáciu o tretej knihe z tejto série.

XO,

Queen B

Comment Box is loading comments...