Všetky skvelé miesta

Názov: Všetky skvelé miesta

Autor: Jennifer Nivenová

Vydavateľstvo: IKAR (v edícii YOLi)

Naše hodnotenie: 95%

Obsah: Theodora Fincha trápia depresie. Každý deň premýšľa nad smrťou, no zároveň hľadá dôvody, prečo žiť. Violet Markeyová ráta dni do maturity, aby mohla ujsť z malého mesta, kde ju prenasledujú bolestné spomienky na sestrinu tragickú smrť.

Navzájom sa nepoznajú, až kým sa obaja neocitnú na rímse školskej zvonice, s pohľadom upretým na chodník šesť poschodí pod nimi. Dole sa zhlukujú študenti a škodoradostne pobádajú Fincha, aby skočil. Na výčiny problémového študenta už sú zvyknutí. Čo tam však robí Violet? Keď dvojica napokon cúvne, na druhý deň sa v školských novinách objaví článok o hrdinke Violet, čo zachránila čudáka Fincha. Nebolo to však naopak?

Finch je novou známosťou uchvátený a Violet presvedčí, aby spolu pracovali na školskom projekte - túlali sa po Indiane a spoznávali jej neobjavené zákutia, všetky skvelé miesta, o ktorých mnohí ani netušia. Práve tam si uvedomia, že môžu byť sami sebou, zbaviť sa nálepiek, ktoré im dávajú tí, čo ich vôbec nepoznajú. Skrátka môžu byť konečne šťastní. Zdanie však občas klame, najmä ak je smútok priveľký...

Kniha Všetky skvelé miesta, ako to už obsah naznačuje, sa točí okolo postavy Theodora Fincha a Violet Markeyovej. Na prvý pohľad sa viac líšiť nemôžu - Violet je vzorná žiačka, má milujúcich rodičov a po svojom boku množstvo populárnych študentov, ktorých nazýva priateľmi. Na druhej strane neposedný Finch, ktorého neustále sprevádzajú problémy a nepríjemné pohľady zo strany všetkých navôkol je... čudák (avšak sám túto nálepku neznáša). S postavou akou bol Finch som sa stretla prvýkrát. Je ťažké ho odhadnúť a rozhodnúť sa aký je, čo sa mi páčilo, pretože ako postava nebol "plochý", ale skôr "reálny". Veď povedzte sami, kedy ste naposledy čítali o niekom, kto na jednej strane uvažoval nad smrťou a všetkými možnými spôsobmi samovraždy, no na druhej strane dokázal aj na zlej situácii nájsť čosi pekné a pozitívne. Jedno však majú Finch a Violet spoločné - smútok taký veľký, že ich dohnal až na rímsu školskej zvonice. No tento príbeh nemusí byť taký smutný, ako je mu predpovedané, pretože možno práve na tej rímse našli zmysel života jeden v druhom.

Knihy som sa trochu obávala, práve kvôli téme samovraždy, ktorá je v nej spracovaná, no nemohla som sa viac mýliť, pretože Všetky skvelé miesta rozpráva nádherný príbeh priateľstva a lásky dvoch ľudí z dvoch odlišných pohľadov s prekvapujúcim záverom, ktorý vám nedá spávať niekoľko dní, pretože ho budete mať neustále na pamäti.

Bola som skutočne zaskočená jemnosťou akou bol dej spísaný do viet, odsekov a kapitol. Možno to bolo spôsobené tým, ako autorka prezradila, že sama mala kamaráta, ktorý bol veľmi podobný Finchovi. A je pravda, že vo viacerých častiach ste fakticky cítili autentickosť situácii. Pokiaľ máte chuť prečítať si knihu, ktorá vás zasiahne až do hĺbky vašej osoby, neváhajte ani minútu. Pri jej čítaní som musela mať tiež pri sebe zásobu lepiacich papierikoch, ktoré mi slúžili na označovanie všetkých krásnych myšlienok a citátov, ktoré som našla. Po dočítaní svieti môj výtlačok všetkými farbami. :D No vybrať jeden najkrajší je asi nemožné.

Pre všetkých súčasných aj budúcich fanúšikov tejto knihy môžem s radosťou povedať, že sa pripravuje jej filmové spracovanie, ktorého premiéra je naplánovaná na rok 2017. Taktiež sa už vie aj to, že úlohy Violet sa zhostí herečka Elle Fanning, ktorú môžete poznať napríklad z filmu Maleficent, kde hrala si zahrala po boku Angeliny Jolie. Čo je pozitívne je, že scenár k filmu píše sama autorka, preto dúfajme, že konečný výsledok bude čo najviac podobný knihe a nebudeme musieť brániť túto, skutočne podarenú publikáciu slovami: Nesúď knihu podľa filmu!

Čítali ste túto knihu? Aký ma te na ňu názor? Ďalšie nápady na knihy a recenzie nájdete v sekcii Relax

XO,

Queen B

Comment Box is loading comments...